Emlak Vergisinden kimler muaf tutuluyor?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Gayrimenkul sahibi olanlar için Emlak vergisi ödeme tarihi her yıl Mayıs ayı sonu ve Kasım ayı son günü olmak üzere 2 eşit taksitte ödenmektedir.

Emlak Vergisi muafiyetinden kimler yararlanabiliyor?

200 metrekareden küçük ev sahiplerinden hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, emekli maaşından başka geliri olmayanlar ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak Vergisi ödemiyor.

Bu imkandan ev brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece 'bir' konutu olanlar yararlanıyor. Arsası, iki veya üzeri konutu olanlar, tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler vergi ödüyor. Sıfır oranlı Emlak Vergisi için illa o evde oturmak gerekmiyor. Evi kiraya verip kirada oturan vergi ödemiyor. Vergi ödememek için belediyeye başvuru şart. Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmayan, Bir başka meskende hisse sahibi olmayan (İntifa Hakkı Sahipliği dahil) ve Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul, yetimler ve emekliler emlak vergisinden muaf olabilirler. Emlak vergisi

Emlak Vergisi Cezası ne kadar?

Emlak Vergisinde Ödenmeyen Vergilerde, ödenmeyen her ay için % 1.4 (Yüzde bir virgül dört = 0.014 ) oranında Gecikme Cezası hesaplanır. Vergi Aslı ile hesaplanan Gecikme Zammı birlikte ödenmek zorundadır.