Bağcılar Belediyes Pazar Alışverişinizi Evinize Getiriyor

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalar, Pazar alışverişini telefonla hallediyor. Sürekli alışveriş yaptığı pazarcıyı telefonla arayarak veya Whatsapp üzerinden siparişini alan pazarcılar diğer ihtiyaçları da yandaki pazarcıdan tedarik ederek belediyenin servis aracı ile zabıta eşliğinde evine teslim ediyor.

65 yaş üstü vatandaşlar ve evinde yaşlı bakmakta olan kadınlar uygulamadan çok memnun olduklarını belirtti. Saniye Akçay, “İki yaşlım olduğu için dışarı çıkma imkanım yok. Çıksam aklım onlarda kalıyor. Bu hizmet sayesinde çok rahatladım. Pazarcı arkadaşlara ve belediyemiz zabıta ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bağcılar Belediyesi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden beri risk grubunda bulunan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan ilçe sakinlerine yönelik başlattığı hizmetleri çeşitlendirerek devam ettiriyor. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle pazar yerlerine ulaşamayan ilçe sakinleri için pazarcılarla birlikte “Sen gelme biz sana geliriz” projeni hayata geçirdi.

Uygulama kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlılar, telefonla ulaştıkları pazarcılara siparişlerini yazdırıyor. Pazarcı esnafı da meyvesinden kuru gıdasına kadar kendilerinden istenen yiyecek malzemelerini hijyenik ortamda büyük bir titizlikle paketliyor. Kendinde olmayan diğer ürünleri ydnındaki tezgahlardan tedarik ediyor. Hazır hale gelen siparişler Bağcılar Belediyesi’ne ait minibüsle belirlenen adreslere servis ediliyor. Evlerin kapısına kadar Bağcılar Belediyesiz zabıta ekipleri ve pazarcılar tarafından götürülen ürünler burada sahiplerine teslim ediliyor. Vatandaşlardan bu servis hizmeti için hiçbir ücret talep edilmiyor. Öte yandan pazarlarda ihtiyaç sahipleri için de ücretsiz alabilecekleri ‘hayır köşesi’ de bulunuyor.

pazar alışverişi evinide

Evimde iki yaşlım var dışarı çıkamıyorum

Servisi yapan ekipler yaşlılar tarafından dua ve güler yüzle karşılanıyor. Sancaktepe Mahallesi’nde oturan ve hizmetten çok memnun kaldığını söyleyen Saniye Akçay, “Evimde iki yaşlım var. O yüzden kendim de dışarı çıkamıyorum. Çıksam aklım onlarda kalıyor. Bu hizmet sayesinde çok rahat ettik. Bize bu imkanı sağlayan yetkililere çok teşekkür ediyorum. Zorunlu olmadıkça herkesi evde kalmaya davet ediyorum. Dışarı çıkmayarak salgını yeneceğiz inşallah.” dedi.

İhtiyaç sahibi vatandaşların her koşulda yanında olduklarını söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da “Yaşlılarımızı ve kronik hastalarımızı bu zor günlerinde de unutmadık. Her şartta olduğu gibi bugün de yanlarındayız. Ekiplerimiz hangi semtte pazar kuruluyorsa orada servis hizmetini yürütüyor. Engelli ve yaşlılarımız için büyük bir kolaylık. Bu uygulama pazarcı esnafının da hemşehrilerimizin de memnuniyetini artırdı” diye konuştu.

“Sen gelme biz sana geliriz” projesi ilçede kurulan 20 pazarın büyük çoğunluğunda uygulanıyor.